Wytyczne PPP Tom II: Postępowanie przetargowe

4.7 Zmiany ogłoszenia

4.7.1 Postępowanie PZP

O ile w tradycyjnych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego ewentualne zmiany dotyczą przede wszystkim SIWZ, warto pamiętać, że ogłoszenie o zamówieniu w ramach Postępowania PPP również może zostać zmienione. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy Zamawiający uwzględnia wnioski wykonawców o wyjaśnienie treści ogłoszenia, zmianę warunków udziału w Postępowaniu lub kryteriów selekcji.

Przesłanką zmiany ogłoszenia może być przykładowo uwzględnienie przez Zamawiającego uzasadnionego wniosku wykonawcy o dokonanie zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, jak również zastosowanie się do wyroku Krajowej Izby Odwoławczej – nakazującego Zamawiającemu dokonanie stosownych zmian w ogłoszeniu wskutek uwzględnienia odwołania wniesionego przez wykonawcę.

Jeżeli jest to konieczne (a często tak się dzieje), jednocześnie z dokonaniem zmiany ogłoszenia, Zamawiający przedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Postępowaniu o czas niezbędny do wprowadzenia zmian we wnioskach. Jeśli zmiana jest istotna, w szczególności dotyczy określenia przedmiotu, wielkości lub zakresu zamówienia, Kryteriów Oceny Podmiotowej, Kryteriów Oceny Ofert, lub sposobu oceny ich spełniania, Zamawiający przedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Postępowaniu o czas niezbędny na wprowadzenie zmian we wnioskach (poprzez skorygowanie wcześniej przygotowanych dokumentów albo opracowanie ich od nowa) – por. art. 12a Ustawy PZP.

W przypadku dokonania zmiany w zakresie istotnych elementów ogłoszenia o zamówieniu, wydłużony termin nie powinien być krótszy niż pierwotnie oznaczony termin na złożenie wniosków – np. przy pierwotnie wskazanym terminie 30 dni na złożenie wniosków – wydłużony termin nie powinien być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub dokonania zmiany treści ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Obowiązkiem Zamawiającego jest zamieszczenie informacji o zmianach na stronie internetowej po zamieszczeniu zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu BZP lub jej przekazaniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

Pytania do ogłoszenia – dobre praktyki

Pomimo że Ustawa PZP nie przewiduje możliwości zadawania pytań do ogłoszenia o zamówieniu, w praktyce Postępowań PPP przyjęło się, że Podmioty Publiczne udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez wykonawców i zamieszczają je na swojej stronie internetowej. Działanie takie należy uznać za dobrą praktykę PPP, dzięki której Partnerzy Prywatni mogą lepiej przygotować się do Postępowania.

<
>
Drukuj

4.7.2 Postępowanie Koncesyjne

Ustawa o Umowie Koncesji dopuszcza możliwość dokonania zmiany informacji zawartych w ogłoszeniu o koncesji (art. 29 ust. 4 Ustawy o Umowie Koncesji), kształtując jednocześnie obowiązek każdorazowego poinformowania wykonawców biorących udział w postępowaniu o dokonywanych zmianach. Konieczność zmiany ogłoszenia o koncesji może nastąpić w szczególności w przypadku:

  • dokonania zmiany informacji zawartych zarówno w opisie postępowania o zawarcie Umowy i ogłoszeniu o koncesji,
  • dokonania zmiany istotnych elementów treści ogłoszenia (np. zmiany kryteriów kwalifikacji, kryteriów selekcji lub sposobu oceny ich spełniania),
  • dokonania zmiany miejsca, terminu i sposobu złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w Postępowaniu.

Przyczyną do zmiany ogłoszenia może być przykładowo uwzględnienie przez Zamawiającego uzasadnionego wniosku wykonawcy o dokonanie zmiany treści ogłoszenia o koncesji, jak również zastosowanie się do wyroku Krajowej Izby Odwoławczej – nakazującego Zamawiającemu dokonanie stosownych zmian w ogłoszeniu wskutek uwzględnienia odwołania wniesionego przez wykonawcę.

Zmiana treści ogłoszenia niezależnie od miejsca jej publikacji (Biuletyn Zamówień Publicznych lub Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej), powinna zostać dokonana poprzez zamieszczenie sprostowania lub zmiany ogłoszenia. W przypadku dokonania zmiany ogłoszenia rekomenduje się wydłużenie terminu na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w Postępowaniu o czas niezbędny na wprowadzenie przez wykonawców zmian we wnioskach. Jednocześnie w przypadku dokonania zmiany w zakresie istotnych elementów ogłoszenia o koncesji wydłużony termin nie powinien być krótszy niż pierwotnie oznaczony termin na złożenie wniosków
– np. przy pierwotnie wskazanym terminie 30 dni na złożenie wniosków o dopuszczenie do udziału w Postępowaniu
– wydłużony termin na złożenie wniosków nie powinien być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub 30 dni od dokonania zmiany treści ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

<
>
Drukuj