Wytyczne PPP Tom II: Postępowanie przetargowe

1.4 Wysoka jakość Dokumentacji Postępowania

Na Dokumentację Postępowania składają się wszelkie dokumenty wypracowywane przez Podmiot Publiczny w Postępowaniu – nie tylko formalne związane z Postępowaniem jak ogłoszenie, SIWZ/Dokumenty Koncesji, lecz również dodatkowe, które przekazywane są Partnerom Prywatnym, jak np. Decyzje Środowiskowe, dodatkowe informacje dotyczące Przedsięwzięcia, lub służące sprawom organizacyjnym (np. harmonogram Postępowania).

Od rzetelności i kompletności dokumentów zależy nie tylko zainteresowanie Partnerów Prywatnych i Instytucji Finansujących danym Postępowaniem, ale również czas jego trwania i koszty całego Przedsięwzięcia.

Szereg dokumentacji technicznej powinien zostać przygotowany przez Podmiot Publiczny już na etapie przygotowania Postępowania na przykład badania geologiczne, badania stanu technicznego istniejącej infrastruktury (szerzej na ten temat w Wytycznych Tom I).

Od jakości Dokumentacji Postępowania zależą zarówno liczba Partnerów Prywatnych zainteresowanych udziałem w Postępowaniu, liczba pytań do SIWZ/Dokumentów Koncesji, oferty składane przez Partnerów Prywatnych (w zakresie ceny, ryzyka oraz pozostałych Kryteriów Oceny Ofert), jak również – w przypadku zawarcia Umowy o PPP – dalsza realizacja Projektu PPP.

Należy podkreślić, że im bardziej dokładna i wiarygodna Dokumentacja Postępowania, uwzględniająca wszelkie aspekty współpracy w ramach Projektu PPP, tym ryzyka z nią związane będą dokładniej wyceniane przez Partnerów Prywatnych i Instytucje Finansujące. Ma to bezpośrednie przełożenie na warunki współpracy proponowane w ofertach wykonawców, wynagrodzenie oraz zapewnienie Bankowalności Projektu PPP, a w efekcie – zwiększa pewność i bezpieczeństwo jego realizacji przez Podmiot Publiczny.

Rysunek 2. Wysoka jakość Dokumentacji Postępowania PPP

W tym kontekście istotne jest, żeby Dokumentacja Postępowania uwzględniała opinię rynku Partnerów Prywatnych i Instytucji Finansujących, dlatego też rekomendowane jest przeprowadzenie Negocjacji w ramach Postępowania. Dokumentacja Postępowania powstaje wówczas we współpracy z Partnerami Prywatnymi, w trakcie prowadzonych Negocjacji. Jednocześnie, podstawowe założenia Projektu PPP nie powinny ulegać zmianom, w szczególności, jeśli miałoby to prowadzić do zmiany podstaw prawnych Postępowania PPP z Postępowania Koncesyjnego na Postępowanie PZP (zob. też pkt 2.2) albo ograniczenia konkurencji (por. uwagi w pkt 6.3).

Jakość Dokumentacji Postępowania jest istotna zarówno w jej pierwotnym kształcie, kiedy to Podmiot Publiczny przedstawia w większości projekty dokumentów podlegające dalszej dyskusji w ramach Negocjacji, jak również po uwzględnieniu wniosków z etapu Negocjacji.

<
>
Drukuj