Przejdź do treści
Strona główna

System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej - zaprojektowanie, wybudowanie i zarządzanie, utrzymanie i eksploatacja ZTPO w Gdańsku

System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej - zaprojektowanie, wybudowanie i zarządzanie, utrzymanie i eksploatacja ZTPO w Gdańsku
Syntetyczny opis projektu Przedmiotem umowy PPP jest zaprojektowanie, wybudowanie i 25-letni okres eksploatacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Gdańsku. Budowa ZTPOK ma za zadanie rozwiązać problem zagospodarowania frakcji resztkowej odpadów komunalnych (nienadających się do recyklingu), powstającej w 3 Instalacjach Komunalnych (MBP) w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej. Zakład będzie obsługiwał ok. 40 gmin województwa pomorskiego.
Podmiot publiczny Port Czystej Energii Sp. z o.o.
Partner prywatny Konsorcjum firm: WEBUILD S.p.A. (lider konsorcjum), TM.E. S.p.A.Termomeccanica Ecologia, TIRU S.A.
Rodzaj podmiotu publicznego Spółka komunalna
Lokalizacja projektu Gdańsk
Województwo Pomorskie
Sektor Gospodarka odpadami
Data wszczęcia postępowania 12-09-2014r.
Data podpisania umowy 07-05-2018
Data zamknięcia finansowego 24-09-2020
Status realizacji Projektowanie i budowa
Data zakończenia 31-12-2048
Okres umowy (miesiące) 368
Okres umowy (lata) 31 lat
Podstawa prawna wyboru prawnego partnera prywatnego PPP w PZP (art. 4 ust. 1)
Wartość nakładów inwestycyjnych lub usług brutto 757 238 540,47 zł
Przedział wartości projektu Największe (>500 mln)
Źródła finansowania projektu Przedsięwzięcie jest współfinansowane z funduszy UE jako projekt hybrydowy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowa o dofinansowanie podpisana została 25.04.2018 r. Finansowanie dłużne zapewnia pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wsparcie UE (Tak/Nie) Tak
Zakładana wartość wsparcia 270696804.83
Program, z którego pochodzą środki PO Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Doradztwo (Tak/Nie) Tak
Ryzyka po stronie publicznej Zapewnienie strumienia odpadów do ZTPOK w wielkości 160 tys. Mg/rok, ryzyko finansowania inwestycji, ryzyko regulacyjne i prawne związane z projektowaniem, budową i eksploatacją ZTPOK oraz funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami w gminach.
Ryzyka po stronie prywatnej Ryzyko projektowania, budowy, zarządzania, utrzymania i eksploatacji instalacji.
Model wynagrodzenia Płatność za dostępność
Szczegóły wynagrodzenia Partner prywatny będzie otrzymywał wynagrodzenie ryczałtowe za etap projektowania i budowy w kwotach wskazanych w ofercie. Zgodnie z mechanizmem wynagradzania w okresie eksploatacji wynagrodzenie Partnera Prywatnego będzie stałe, indeksowane o wskaźniki ekonomiczne, m.in. inflację. Pożytki związane ze sprzedażą energii elektrycznej i ciepła są po stronie publicznej co wpływa na obniżenie opłaty za termiczne przekształcenie odpadów (opłata na bramie).
Kontakt do instytucji E-mail: biuro@portczystejenergii.pl
Tel.: 58 767 41 96