Wdrożenie projektu – realizacja inwestycji
Przebiega analogicznie do modelu znanego z projektów tradycyjnych (nie-PPP), z tą różnicą, że to partner prywatny (wykonawca) m.in.:
W proces wdrożenia projektu hybrydowego zaangażowana jest również instytucja zarządzająca danym programem unijnym. Jej obowiązki są analogiczne do tych w projektach tradycyjnych (nie-hybrydowych).
Rozliczenie projektu
a) jakie koszty podlegają dofinansowaniu i rozliczeniu?
Wyłącznie nakłady o charakterze inwestycyjnym. Analogicznie jak w projektach tradycyjnych
(nie-PPP).
b) która ze stron projektu hybrydowego może ponosić wydatki kwalifikowalne?
Zgodnie z art. 63 ust. 2 rozporządzenia nr 2021/1060, w projekcie hybrydowym wydatki kwalifikowalne może ponosić:
Jeżeli wydatki kwalifikowalne ponosi bezpośrednio beneficjent (podmiot publiczny albo partner prywatny), rozliczanie wydatków przebiega w sposób analogiczny do stosowanego w projektach tradycyjnych (nie-PPP).
c) jak wygląda rozliczenie dofinansowania?
Zgodnie ze specyfiką PPP, ponoszącym wydatki na realizację projektu będzie partner prywatny, który w znacznej większości projektów może nie być beneficjentem projektu. W takiej sytuacji, co do zasady, podmiot publiczny (beneficjent) składa do instytucji zarządzającej wniosek o płatność załączając do niego opłacone przez partnera prywatnego dokumenty księgowe (faktury lub dokumenty o równorzędnej wartości dowodowej). Jeżeli beneficjentem projektu hybrydowego będzie jednak partner prywatny, rozliczanie wydatków będzie przebiegało w sposób analogiczny do stosowanego w projektach tradycyjnych (nie-PPP).
Wytyczne MFiPR dot. projektów hybrydowych oraz Wytyczne MFiPR dot. kwalifikowalności wydatków dopuszczają jednak również możliwość rozliczenia dofinansowania bez konieczności przedkładania przez podmiot publiczny (beneficjenta) opłaconych przez partnera prywatnego dokumentów księgowych. W modelu tym, rozliczenie następuje w oparciu o koszty wskazane w umowie o PPP oraz o faktyczne postępy rzeczowe inwestycji.
Wybór metody rozliczenia projektu hybrydowego zależy od decyzji stron umowy o PPP, aczkolwiek powinien on zostać zatwierdzony przez instytucję zarządzającą.
d) czym jest i do czego służy rachunek powierniczy?
Rachunek powierniczy, to nic innego, jak konto bankowe służące przekazywaniu środków z dofinansowania na rzecz projektu hybrydowego. To na ten rachunek trafią środki od instytucji zarządzającej - zaliczka, czy refundacja wydatków poniesionych przez beneficjenta, czy partnera prywatnego niebędącego beneficjentem.
Jest tworzony w oparciu o pisemne porozumienie pomiędzy podmiotem publiczny a partnerem prywatnym – w praktyce tę rolę spełnią postanowienia umowy o PPP albo załącznik do tej umowy. Podstawą do prowadzenia rachunku jest natomiast umowa podmiotu publicznego z bankiem.
Cechą wyróżniającą rachunek powierniczy jest to, że: