Przejdź do treści
Strona główna
Konferencja Zielone Inwestycje w PPP już za nami!

Konferencja Zielone Inwestycje w PPP już za nami!

  • Data publikacji: 23-06-2022r
  • Sektor: Horyzontalny

Konferencja Zielone Inwestycje w PPP już za nami!

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspaniały klimat wydarzenia! Dziękujemy też Tym z Państwa, którzy nie mogliście być z nami osobiście i oglądaliście transmisję na żywo z naszej konferencji.

Podczas spotkania, można było wysłuchać ciekawych prezentacji oraz dyskusji ekspertów z czołowych instytucji, zajmujących się na co dzień partnerstwem publiczno-prywatnym.

Konferencję otworzył Pan Robert Dzierzgwa, Dyrektor Departamentu PPP w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który następnie przedstawił założenia do aktualizacji Polityki PPP do 2030 r.

„Głównym celem jest zwiększenie skali inwestycji w formule PPP, przy założeniu podwyższenia ich efektywności oraz maksymalizacji korzyści ekonomiczno-społecznych” - powiedział Dyrektor Departamentu PPP.  

O zielonych inwestycjach w Europie opowiedziała Pani Lilianna Bogusz - ekspert Europejskiego Centrum PPP (EPEC).

„Polska jest bardzo istotnym punktem na mapie Europy. W roku 2021 byliśmy czwartym - jako Polska - beneficjentem finansowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego.” - mówiła Pani Bogusz. 

Pan Robert Abramowski, przedstawiciel naszego Ministerstwa przedstawił stan rynku PPP w Polsce i Europie w oparciu o Raport z rynku PPP, opracowywany cyklicznie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Raport dostępny jest na stronie https://www.ppp.gov.pl/aktualizacja-bazy-zamierzen-inwestycyjnych-ppp-i-raportu-o-rynku-ppp-1/  

O szansach i wyzwaniach dla rozwoju samorządu w Polsce w obecnej  sytuacji mówił Andrzej Porawski, Dyrektor Biura w Związku Miast Polskich.

„Zielona transformacja miast jest to szansa, która stoi przed nami. Zmniejsza się pula dochodów własnych, którymi możemy swobodnie dysponować ale otwierają się inne szanse,  które musimy dobrze wykorzystać” - podsumował Pan Porawski.

Podczas debaty poświęconej finansowaniu projektów PPP i perspektywom w obecnej sytuacji społeczno - gospodarczej, eksperci: Lilianna Bogusz z Europejskiego Centrum PPP, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Anna Łopaciuk z Banku Gospodarstwa Krajowego, Marcin Borek z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Sławomir Listkiewicz z PeKaO S.A., starali się odpowiedzieć na pytanie, czy obecna sytuacja społeczno - gospodarcza w Polsce i na świecie może budzić obawy wśród podmiotów publicznych co do tego czy będzie je stać na realizację projektu PPP, a także czy oferty składane przez partnerów prywatnych będą akceptowalne cenowo i czy będzie dochodziło do zamknięcia finansowego tych inwestycji.

O jednym ze sposobów na zmniejszenie poziomu wydatków po stronie publicznej projektu mówił Pan Krzysztof Mierkiewicz, przedstawiciel naszego ministerstwa. Przedstawił temat możliwości łączenia PPP ze środkami UE oraz planach na perspektywę finansową 2021 – 2027.  

W trakcie debaty, zatytułowanej "PPP - związek na lata - czyli jak mądrze zarządzać inwestycją PPP", paneliści starali się odczarować zagadnienie związane z zarządzaniem umową o PPP i wskazać kluczowe czynniki sukcesu prawidłowego zarządzania tego typu kontraktami.  W dyskusji udział wzięli Ewelina Łagoda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Adrianna Mierzwa – Bronikowska Partner z DLA Piper, Alina Sarnacka – niezależny ekspert ds. PPP, Grzegorz Szuplewski – Burmistrz Miasta Piastowa i Marcin Podlecki – z Mota -Engil Real Estate Management.

Wkrótce na naszej stronie umieścimy relację filmową z wydarzenia a już dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Galeria zdjęć z konferencji

IMG-8962IMG-8996IMG-9036IMG-9123IMG-9143IMG-9228IMG-9258

 

Zapraszamy też do zapoznania się z prezentacjami naszych gości:

Wyzwania przed PPP (PDF 262KB)

Zielone inwestycje PPP w Europie (PDF 657KB)

Stan Rynku PPP (PDF 2MB)

Projekty hybrydowe (PDF 564KB)