Tegoroczną edycję konferencji otworzyli wiceministrowie funduszy i polityki regionalnej - Konrad Wojnarowski i Jacek Karnowski. W gronie ekspertów i praktyków, przedstawicieli administracji publicznej i sektora prywatnego rozmawialiśmy między innymi o mieszkalnictwie i smart cities.
Konferencje PPP to możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania wartościowych kontaktów i wielu ekspertów w jednym miejscu!
Szerokie spektrum sektorów, w których w Polsce sięga się po Partnerstwo Publiczno-Prywatne pokazuje, że jest to formuła, która może służyć zaspokajaniu różnorodnych potrzeb społecznych. Dziś skupimy się przede wszystkim na dwóch sektorach: mieszkalnictwie i smart city. Smart city to sektor przyszłościowy i ważny, ujęty także w #KPO. Instrument Zielonej Transformacji Miast, który wspiera tego typu inwestycje, może być wykorzystany w formule PPP – mówił wiceminister Konrad Wojnarowski otwierając konferencję.
Niezmiernie cieszę się, że rząd wspiera takie inicjatywy, a my jako Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, mamy departament, który stara się Państwu pomóc przebrnąć przez wszystkie zawiłości prawne i formalne przy konstruowaniu umów - dodał wiceminister Jacek Karnowski.
Podczas konferencji zostało także zaprezentowane wystąpienie Wicemarszałka Sentau Macieja Żywno, w którym zauważył, że PPP może być odpowiedzią m. in. na obecne wyzwania związane z finansowaniem inwestycji i wzrostem cen energii. Senator zwrócił także uwagę na dużą efektywność projektów PPP wynikającą z doświadczenia wnoszonego przez partnera prywatnego.
Adriana Mierzwa-Bronikowska z DLA Piper wyjaśniła, jak PPP zwiększa możliwość zatrzymania kapitału społecznego w miastach. Wysoka jakość infrastruktury publicznej oraz dostępność mieszkań w standardzie znacząco wyższym od kojarzonego z budownictwem czynszowym czy komunalnym, może pozwolić na zatrzymanie mieszkańców pełniących niezwykle ważne role w lokalnych społecznościach np. pielęgniarek, nauczycieli, strażaków. W formule PPP to partner prywatny zapewnia jakość budowy i utrzymania w ramach płatności za dostępność rozłożonej w czasie. Dzięki temu cel zostaje osiągnięty przy niskim obciążeniu finansowym dla podmiotu publicznego. Prezentacja Adrianna Bronikowska (PDF 1MB)
Joanna Nasuta z Zakładu Techniki Komunalnej Żory opowiedziała o tym, jak PPP pomaga tworzyć mieszkania i infrastrukturę publiczną. Podkreśliła rolę eksperckiej wiedzy i gwarancji długoterminowych, które zapewnia współpraca z partnerem prywatnym. Istotne jest to, że to partner prywatny odpowiada za utrzymanie określonego standardu budynków mieszkalnych przez okres często nawet 20 lat. Koszty z tym związane są z góry określone w umowie PPP, co znacząco ułatwia uwzględnianie ich w wieloletnich planach finansowych jednostki. Prezentacja Joanna Nasuta (PDF 2MB)
Robert Dzierzgwa - Dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w MFiPR, przedstawił ofertę Centralnej Jednostki w zakresie doradztwa dla podmiotów realizujących projekty PPP. Wyjaśnił też, że wybór partnera prywatnego oparty jest o przepisy PZP, co zapewnia transparentność, zabezpieczenie interesów publicznych oraz obniżenie kosztów.
Łukasz Bałajewicz z Krajowego Zasobu Nieruchomości opowiedział o planach KZN w zakresie inwestycji mieszkaniowych realizowanych w formule PPP. Wskazał, na rosnące zainteresowanie mieszkalnictwem komunalnym ze strony samorządów. Z perspektywy wykonawców istotna jest skala inwestycji, dlatego prowadzone są działania mające na celu realizację powtarzalnych projektów, zapewniających konkurencyjność cenową.
Paweł Karpiński z Banku Gospodarstwa Krajowego omówił program bezzwrotnego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat, skierowany do gmin, powiatów i organizacji. Dzięki programowi powstaną lokale mieszkalne, mieszkania wspomagane, noclegownie, schroniska oraz inna niezbędna infrastruktura. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie mieszkalnictwem ze strony samorządów, podejmowane są działania mające na celu zwiększenie dostępności środków finansowych na ten cel. Prezentacja Paweł Karpiński (PDF 1MB)
Robert Abramowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentował bogatą ofertę Centralnej Jednostki ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego: doradztwo, szkolenia, e-learning, narzędzia wspierające i materiały edukacyjne. Zachęcił wszystkie instytucje planujące i realizujące projekty PPP do sięgania po te zasoby. Prezentacja Robert Abramowski (PDF 1MB)
Paweł Szykowny z IZIM Inwestycje Infrastrukturalne wskazał na konieczność pamiętania o bankowalności na etapie konstruowania umowy. Podkreślił, że warto korzystać z istniejących wzorców umów, aby oszczędzać czas i unikać błędów. Warto także zaangażować instytucje finansowe na samym początku projektu.
Adrian Pieńkowski ze Związku Banków Polskich zaznaczył, że banki wspierają rozwój PPP od początku jego istnienia w Polsce i sfinansowały już szereg inwestycji realizowanych w PPP. Przedstawił również perspektywę zwiększenia skali inwestycji publicznych między innymi dzięki funduszom KPO, oraz poszerzenia możliwości współpracy między sektorem publicznym a prywatnym, w którym kluczową rolę odegrają banki.
Jan Dziekański - doradca firmy MIRBUD S.A. zwrócił uwagę na perspektywę partnerów prywatnych w zakresie budżetu i czasu realizacji projektów z sektora rozwoju budownictwa społecznego. Podkreślił między innymi, że firmy prywatne mają obecnie na rynku duży wybór projektów, w jakie mogą zaalokować swoje środki, dlatego niezwykle istotne jest przekonanie po stronie partnera prywatnego, że projekt PPP zostanie faktycznie zrealizowany przez stronę publiczną, a postępowanie nie zakończy się przed czasem. To ważne, ponieważ przystępując do postępowania partner prywatny ponosi związane z tym koszty.
Joanna Shaw z firmy HOCHTIEF PPP Solutions GmbH wskazała trzy główne czynniki, na które powinna zwrócić uwagę strona publiczna, żeby w ramach postępowania na wybór partnera prywatnego otrzymała oferty. Czynniki te to dialog ze stroną prywatną na jak najwcześniejszym etapie, zrównoważony podział ryzyk oraz realistyczny budżet projektu. Prelegentka podkreśliła, że składając ofertę w postepowaniu w ramach PPP partner prywatny bierze udział w konkurencyjnym wyborze ofert i musi brać to pod uwagę przy kalkulacji oferty. Wyjaśniła także znaczenie optymalizacji projektów PPP w całym ich cyklu życia, kładąc nacisk na racjonalność i efektywność ekonomiczną.
Mecenas Rafał Cieślak przedstawił, jak PPP wspiera rozwój smart cities prezentując konkretne case studies. Dzięki PPP miasta mogą realizować projekty infrastrukturalne minimalizując koszty i zwiększając innowacyjność. Współpraca z sektorem prywatnym pozwala na wdrażanie nowoczesnych technologii, co podnosi efektywność funkcjonowania miejskich usług i przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Istotny jest też udział różnych interesariuszy, w tym władz lokalnych, obywateli, inwestorów i sektora technologicznego. Prezentacja Rafał Cieślak (PDF 2MB)
Katarzyna Kyć z Zarządu Dróg Miasta Kraków opowiedziała o projekcie modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Wybór formuły PPP pozwala na realizację inwestycji bez obciążania budżetu miasta. Zapewnia optymalizację kosztów i stabilność długookresowych wydatków oraz motywuje partnera prywatnego do terminowej realizacji i prawidłowego utrzymania inwestycji. Dodatkowo, model EPC przenosi ryzyko budowy i uzyskania oszczędności energii na ESCO, co sprawia, że projekt nie wpływa na dług publiczny. Prezentacja Zarząd Dróg Miasta Krakowa (PDF 672KB)
Michał Kopeć z Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentował pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Głównymi odbiorcami są samorządy i spółki komunalne, które mogą aplikować o dofinansowanie projektów zwiększających odporność miast na zmiany klimatu. Nabór wniosków jest otwarty, a BGK oferuje konsultacje na każdym etapie. Prezentacja Michał Kopeć (PDF 1MB)
Eksperci z Grupy Roboczej ds. PPP, w tym Alina Sarnacka, Adriana Mierzwa-Bronikowska, Marzena Rytel, Michał Przychoda i Rafał Cieślak, omówili intencje powołania grupy oraz jej cele. Eksperci zachęcali do wykorzystywania formuły PPP i wyjaśnili, jak grupa będzie wspierać przyszłe inicjatywy.
Robert Dzierzgwa z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podsumował konferencję i zaprosił do współpracy w ramach Grupy Roboczej. Zwrócił uwagę na ogromny popyt w budownictwie mieszkaniowym i zachęcił do wykorzystywania PPP nie tylko w tym obszarze, ale także w projektach smart cities i innych.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej oraz nagrania transmisji z konferencji:
Konferencja została zrealizowana w ramach projektu pn. „Wsparcie działań merytorycznych i technicznych prowadzonych przez Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w latach 2023-2027”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich.