Kolejne spotkanie Platformy PPP za nami
20 listopada odbyło się doroczne spotkanie członków Platformy PPP.
Posiedzenie otworzył Pan Jacek Karnowski, Sekretarz Stanu w MFiPR. Wiceminister przedstawił informacje nt. polskiego rynku PPP. Podkreślił, że współpraca z sektorem prywatnym może opierać się na różnych podstawach prawnych (ustawie o partnerstwie publiczno- prywatnym, ustawie o umowie koncesji na roboty budowlane i usługi, ustawie o efektywności energetycznej oraz innych).
Uczestnicy spotkania mogli też dowiedzieć się, jak przebiega wdrażanie Polityki PPP 2030. Dyrektor Departamentu PPP Pan Robert Dzierzgwa omówił działania, jakie podejmuje Centralna Jednostka ds. PPP oraz plany na najbliższy czas.
Zastępca Dyrektora Departamentu PPP Pan Michał Piwowarczyk, opowiedział o efektach prac funkcjonującej przy MFiPR Grupy Ekspertów ds. PPP (GRE), w tym propozycjach GRE nakierowanych na dalszy rozwój rynku PPP w Polsce.
Pani Ewelina Łagoda, Naczelnik Wydziału w Departamencie PPP przedstawiła podstawowe informacje nt. nowego, V już, tomu rządowych wytycznych PPP obejmującego tematykę sporów w PPP.
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z praktycznymi przykładami wykorzystania PPP.
W drugiej części spotkania przedstawiciele podmiotów publicznych przedstawili realizowane projekty PPP.
Zaprezentowane projekty to:
- Pakietowe PPP – budowa obiektów użyteczności publicznej na terenie Metropolii Krakowskiej, który przedstawił Pan Jarosław Sadowski, Zastępca Wójta Michałowic – Stowarzyszenie Metropolia Krakowska;
- Projekt hybrydowy - Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, który przedstawiła Pani Agnieszka Sokołowska – Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami – Miasto Gorzów Wielkopolski;
- Projekt PPP - Nowy Port 2030+ - który przedstawił Pan Krzysztof Maciejewicz, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej– Miasto Gdańsk.