Strona główna

Energomodernizacja budynków w Sosnowcu

Energomodernizacja budynków w Sosnowcu

Energomodernizacja budynków na osiedlu Juliusz w Mieście Sosnowiec

W ramach projektu, na osiedlu Juliusz w Sosnowcu, przeprowadzono termomodernizację 22 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynku żłobka.
Do mieszkań została doprowadzona instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Odnowiono także pomieszczenia służące wcześniej za składy węgla oraz doprowadzono do wszystkich ponad 500 mieszkań sieć ciepłowniczą. W efekcie zlikwidowano prawie tysiąc przestarzałych węglowych pieców, ograniczając emisję pyłów o ponad 81 ton rocznie, a emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton.

Ważną częścią tego projektu było wprowadzenie innowacyjnego systemu zarządzania ciepłem na tym obszarze, w ramach którego przez osiem lat partner prywatny zagwarantował określoną ilość ciepła, zużywanego w tym okresie przez mieszkańców, przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego. Dzięki zaawansowanemu systemowi monitoringu i zarządzania zadeklarowane parametry zużycia ciepła nie są przekraczane, a mieszkańcy oszczędzają na rachunkach za ciepło.

Inwestycja warta ok. 10 ml zł to efekt umowy podpisanej pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach.

Umowa PPP została podpisana z wykonawcą w czerwcu 2017 r., a okres trwania umowy mija w czerwcu 2026 r.  

 

Więcej szczegółów o projekcie tutaj

 

Zobacz film o tej inwestycji