Przejdź do treści
Strona główna

Efektywność energetyczna - oświetlenie

Remont sieci i utrzymanie oświetlenia ulicznego w Ząbkach

Remont sieci i utrzymanie oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Ząbki.

 

W ramach projektu PPP, na terenie Miasta Ząbki wymieniono na oprawy LED ponad 2300 opraw, dzięki czemu poprawiono równomierność natężenia oświetlenia. Wymiana oświetlenia, przyczyniła się także do zmniejszenia liczby skrzynek oświetlenia nocnego o połowę, co przełożyło się na oszczędności  kosztów zakupu energii nawet o 50 %.

Oświetlenie sterowane jest za pomocą programowalnego sterownika wraz z analizatorem sieci, umożliwiającym zdalne odczyty parametrów sieci za pomocą sieci GSM/GPRS. Wszystkie oprawy mają wbudowany moduł umożliwiający redukcję mocy w godzinach nocnych. Szafy oświetlenia zostały wyposażone w moduły kompensacji mocy biernej.

Oprócz oszczędności wynikających ze znacznego obniżenia mocy opraw, dodatkowe oszczędności zostaną uzyskane poprzez zmniejszenie mocy przyłączeniowej oraz redukcji liczby liczników energii – co przełoży się na zmniejszenie opłat stałych dla dostawców energii.

Zmodernizowane, lepsze oświetlenie wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców
i bezpieczeństwa na ząbkowskich ulicach. Ponadto zmniejszenie energochłonności oświetlenia ulicznego przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Zmiana źródeł światła na LED oznacza również zmniejszenie awaryjności oraz obniżenie kosztów konserwacji.

Koszty modernizacji oświetlenia pokrył podmiot prywatny, który miasto wyłoniło
w postępowaniu konkurencyjnym.

Umowa PPP została podpisana z wykonawcą w listopadzie 2017 r., a okres trwania umowy mija w listopadzie 2025 r. 

Więcej szczegółów o projekcie tutaj

Opracowaliśmy również dla Państwa publikację Dobre praktyki PPP. Sektor efektywności energetycznej. Oświetlenie uliczne. Zapraszamy do lektury!

Zobacz film o tej inwestycji